Indoeurópske jazyky

Na svete je v súčasnosti asi 5600 jazykov. Tie sú rozdelené do rodín a skupín. Vyše 1400 jazykov patrí do kategórie vymierajúcich alebo dokonca nie celkovo vyvinutých jazykov. Približne iba 2500 jazykov z celkového počtu je preskúmaných a okolo 3000 nemá vlastné písomníctvo. Z 2500 preskúmaných jazykov je iba 500 všeobecne známych a doteraz presne opísaných. Niektoré jazyky sú natoľko osobité, že sa nezaraďujú do žiadnej zo skupín, napr. jazyk Baskov.

Dnešné európske a niektoré ázijské jazyky sa vyvinuli zo spoločného základu, ktorý sa nazýva indoeurópsky prajazyk. Dôkazom tohto tvrdenia je napr. slovenské slovo dcéra, ktoré zodpovedá anglickému daughter, nemeckému tochter, švédskemu dotter či ruskému dočЬ.

Podľa výskumov je v súčasnosti najdôležitejším jazykom medzinárodnej komunikácie – angličtina. Na druhej strane Rada Európy podporuje viacjazyčnosť Európy tým, že uznáva jazyky členských krajín za rokovacie. Predpokladá sa, že každý občan zjednotenej Európy bude ovládať tri jazyky európskeho spoločenstva.

Rozdelenie slovanských jazykov:

  1. východná podskupina: bieloruština, ruština, ukrajinčina,
  2. západná podskupina: čeština, lužičtina, poľština, slovenčina,
  3. južanská podskupina: písmo azbuka, bulharčina, slovinčina, srbčina, macedónčina, chorvátčina.

Slovanské jazyky patria spolu s inými jazykovými skupinami do rodiny indoeurópskych jazykov. Okrem slovanských jazykov sem patria:

  • germánske jazyky – angličtina, nemčina, dánčina, nórčina, švédčina, holandčina, flámčina a jidiš,
  • italické a románske jazyky – taliančina, francúzština, španielčina, katalánčina, portugalčina, rumunčina, moldavčina a latinčina,
  • albánčina – severný aj južný dialekt,
  • árijské jazyky – iránske, indické a dardské,
  • arménčina,
  • baltské jazyky – litovčina, lotyština a vymretá stará pruština,
  • gréčtina,
  • keltské jazyky – gaelčina, kymérčina, kornčina a bretónčina,
  • tocharčina,
  • chetitčina.

Všetky jazyky, ktoré nazývame indoeurópske, majú veľa spoločných a najfrekventovanejších slov alebo koreňov slov, napr.: tri – troi – fr., tres. šp., thri – ang., drei – nem., …

Do indoeurópskej rodiny jazykov patria aj baltské jazyky – lotyšský, litovský.

Z jazykov národností žijúcich na území Slovenska nepatrí do indoeurópskej skupiny maďarčina (spolu s fínskym a estónskym jazykom patrí do ugro-fínskej rodiny jazykov). Rómsky jazyk je starý indoiránsky jazyk, ktorého pôvod ja na severe dnešného Afganistanu a v severnej Indii. Židia hovoria hebrejským jazykom, ktorý patrí do skupiny semitských jazykov. Pred druhou sv. vojnou a pred tragickým holokaustom židovský občania hovorili prevažne jidiš (je to v podstate germánsky jazyk, ktorý prebral veľa slov z románskej a slovanskej skupiny jazykov, zapisuje sa hebrejskou abecedou.)

Ahoj maturant či študent 👋

Prihlás sa na odber zjednodušených maturitných tém zo SJL.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *